Starostlivosť
Cestujete so psom do zahraničia? Očkovanie je základ!
- Podrobnosti
- Kategória: Starostlivosť
- Uverejnené pondelok, 15. jún 2015, 11:25
- Napísal: Redakcia
Vziať, či nevziať štvornohého kamaráta k moru? Ak sa rozhodnete pre prvý variant, pripravte sa na to naozaj včas. Vy sa zbalíte za chvíľu, ale viete, čo všetko treba zariadiť pre psa? Aké očkovania musí mať pred vstupom do Talianska? Stačí mu obyčajné tetovanie ako identifikácia? To nie je všetko, napríklad do Chorvátska majú pitbuly vstup zakázaný! A takých výnimiek je veľa, preto pre vás máme pár rád a tipov, aby ste si cestovanie s vaším psím „parťákom" užili na maximum.
Pripravte sa vopred
Váš pes iste ocení, ak budete vedieť, ako s ním máte pohodlne cestovať. A ak nie ste v dobrom rozpoložení vy, nebude ani on. Čo sa týka dopravy, lietadlo je síce skvelé, ale zvieratá na palubu väčšinou nemôžu. Preto by ste mali zvoliť pohodlnejší spôsob prepravy – auto, prípadne autobus, aby ste sa vyhli zbytočnému uspávaniu psa liekmi a prevozu v batožinovom priestore lietadla.

„Keď cestujeme so psom, treba dbať na jeho bezpečnosť a zdravie. To znamená, že zviera v aute prepravujeme v batožinovom priestore v prepravke alebo na zadnom sedadle, kde ho pripútame špeciálnym pásom, aby sa po vozidle nemohlo voľne pohybovať," hovorí MVDr. Lucia Repová zo spoločnosti Royal Canin. Upozorňuje tiež na možné prehriatie zvieraťa: „V žiadnom prípade nenechávame psa vo vyhriatom aute na slnku, a to ani vtedy, ak sú tvorené okienka. Keď sa nedá inak, auto zaparkujeme aspoň do tieňa."
Bez návštevy veterinára? Nie!
Pred cestou do exotických krajín je pre človeka samozrejmosťou navštíviť svojho praktického lekára. Pri psovi je to ešte dôležitejšie, pretože musí od veterinára získať cestovný pas, ktorý vám veterinár vydá len vtedy, ak je váš psí spoločník v dobrom zdravotnom stave a má všetky potrebné očkovania.
TIPY, čo je potrebné:
- vždy očkovanie proti besnote,
- odčervenie – vyžaduje Veľká Británia, Malta a Fínsko,
- vyšetrenie protilátok proti besnote – vyžaduje Veľká Británia, Írsko, Švédsko, Malta,
- potvrdenie veterinára (nie staršie ako tri dni), že je pes zdravý – väčšina krajín EÚ.
Zmeranie hladiny protilátok proti besnote v krvi môže vykonávať len schválené laboratórium (na Slovensku je to Veterinárny ústav vo Zvolene). Počítajte však s tým, že časovo je to veľmi náročné.
Pozor na Chorvátsko, Taliansko a Grécko
Slováci si v poslednom období veľmi obľúbili prázdninové destinácie, ako sú:
- Chorvátsko,
- Grécko,
- Španielsko,
- Taliansko.
Je však nutné myslieť na to, že teplejšie klimatické podmienky nie sú jedinou odlišnosťou od Slovenska. A najmä pre našich chlpatých kamarátov to znamená, že sa môžu stretnúť s pre nich úplne novými parazitmi a baktériami, ktoré sa u nás buď vôbec nevyskytujú, alebo len v obmedzenej miere. Veterinár vám preto odporučí a psovi predpíše antiparazitárne prípravky, ktoré by ho mali od neznámych chorôb ochrániť. Nič nepokazíte ani použitím repelentu.

TIPY, čo nesmiete zabudnúť:
- očkovací preukaz,
- cestovný pas zvieraťa,
- dostatok krmiva a vody.
Prepočítajte si, koľko krmiva musíte vziať, aby vám vystačilo na celý pobyt a na cestu tam a späť. Ak to nie je priamo potrebné, nedokupujte ho na mieste, pes je zvyknutý na to svoje a už aj tak je pre neho v cudzom prostredí mnoho nového. „Príliš veľa zmien a nové krmivo by mohlo spôsobiť prudké hnačky, ktoré sú často aj smrteľné," podotýka MVDr. Lucia Repová z Royal Canin. Samozrejme, myslite na dostatok čistej vody na cestu, ale aj na mieste. Voda by mala byť sladká. Ak váš pes prehltne morskú vodu, nič sa nedeje, len sa môže stať, že ju vyvracia. Preto vždy dbajte na to, aby mal prístup k sladkej vode. So sebou by ste mali mať aj obojok a vôdzku pre prípad, že nebudete bývať sami na opustenom mieste.
Text vznikol v spolupráci so spoločnosťou Royal Canin. Obsah uverejňujeme na základe dohody o obsahovej spolupráci.
© psisvet.sk
Komentárov