Zdravie a výživa
Surová strava by mohla pomôcť v boji proti zvieracej obezite, tvrdia vedci
- Podrobnosti
- Kategória: Zdravie a výživa
- Uverejnené streda, 02. september 2015, 10:54
- Napísal: Redakcia
Prehodnotenie kŕmenia by mohlo zlepšiť zdravie i životný štýl domácich miláčikov.
Psy sú v mnohých rodinách viac ako len domáci miláčikovia. Pre niektorých to sú najlepší priatelia, spoločníci a členovia rodiny. Zdieľajú so svojimi majiteľmi posteľ, chodia s nimi do práce. Často tento životný štýl prináša aj negatíva a jedným z nich je zlá životospráva zvierat. Niektorí majitelia totiž zabúdajú, že psy majú svoje potreby zdedené po predkoch a preto by aj ich strava mala byť iná ako ľudská.
Epidémia obezity zasiahla nielen Ameriku, ale valí sa už aj do Európy. A s obezitou potom ide ruka v ruke cukrovka, hyperlipidémia (ide o zvýšenú hladinu tukov vrátane cholesterolu a triglyceridov v krvi – pozn red.) a rakovina.

Počas tohtoročného výročného zasadnutia ADSA-ASAS sa odborníci na výživu zvierat zhodli, že musia komplexnejšie zhodnotiť životný štýl a stav kŕmenia domácich miláčikov.
Podľa vedcov je obezita výsledkom nerovnováhy spotreby energie a príjmu a po novom by mohla psom pomôcť bioenergetika, ktorá by pomohla vedcom pochopiť vzťah medzi nadváhou zvierat a potravinami, ktoré konzumujú.
Prvý krok vedúci k náprave je podľa Kelly Swanson, profesky zvierat a nutričných vied na Illinoiskej univerzite fakt, že si musia majitelia zvierat priznať, že ich zviera je obézne. "Majitelia zvierat by mali skutočne zohľadniť stav svojich miláčikov a rozpoznať, kedy su obézne. Aj keď sa im ich miláčik zdá byť roztomilý, v skutočnosti má problém," uvádza. „Zdravý životný štýl znamená nielen dlhší, ale aj kvalitnejší život," dodáva.
Niektoré štúdie poukazujú na fakt, že udržiavanie dobrej zdravotnej kondície pridá psovi v priemere 1,8 roku života. Majitelia by mali preto dbať na správnu stravu svojho miláčika a dodržiavať určité zásady.
Každé zviera je však iné a znáša iné druhy potravín a potrebuje inú frekvenciu kŕmenia. Podľa Dennisa Jewella, vedeckého pracovníka v Hill Pet Nutrition je preto potrebné prispôsobiť kŕmenie každému psovi na mieru.
"Každé zviera má jedinečnú genetiku, ktorá umožňuje psovi prijímať viac kalórií a aj napriek tomu si zachováva svoju hmotnosť. Každý organizmus je iný a má iný metabolizmus," povedal Jewell. "Sme schopní navrhnúť špecifické programy pre každé zviera na základe vychádzajúcich faktorov ako je vek, veľkosť, pohyb"
V prípade, že zvieratá by mali nejaké to kilo zhodiť, navrhujú odborníci podávať zvieraťu menej kalorickú stravu s vyšším obsahom vlákniny. Samozrejmosťou je však aj dostatok pohybu.
Avšak ani vedcami neexistujú rovnaké názory. Jedni sa prikláňajú k stratégii kŕmiť zviera len suchou stravou – granulami. Podľa Katherine Kerrovej však môže byť vhodnou alternatívou surová strava, ktorá môže byť pre niektoré psy vhodnejšou voľbou než extrudované krmivá. Jej projekty sa zameriavajú predovšetkým na zmenu stravovacích návykov a výživu afrických divokých mačiek.

"Pri pozorovaní stravovania sa mačkovitých šeliem sme usúdili, že tieto tvory nie sú fyziologicky predurčené na žutie," povedala Kerrová. "Pri konzumovaní koristi postupujú tak, že jej rozdrvia lebku a celú kusy mäsa prehltnú." Strava divokých šeliem pozostáva z mäsa, kostí, no zjedia i kožu a srsť. Rovnako v čase núdze nepohrdnú i rastlinnou stravou, ktorá má pozitívny vplyv na energetický metabolizmus a črevnú mikroflóru. Podľa vedkyne by podobný „jedálny lístok" pre domácich miláčikov mohol priniesť dobré výsledky, čo sa týka kondície.
Podľa Kerrovej sú tieto typy diét podhodnotené a mnohí ich vylučujú z nutričných terapií. Verí však, že kŕmenie surovou stravou môže zohrať zásadnú úlohu pri zachovaní zdravia, prevencii chorôb, alergií a je účinná i v boji proti obezite.
"Otázka, či by sme mali napodobňovať prírodu, nemá zatiaľ jasnú odpoveď. Ešte musíme preskúmať detaily a v budúcnosti uvidíme," dodala na záver Kerrová.
© psisvet.sk