
Zdravie a výživa
Jed na potkany môže usmrtiť aj psa
- Podrobnosti
- Kategória: Zdravie a výživa
- Uverejnené utorok, 22. máj 2012, 12:11
- Napísal: Redakcia

Zo štúdie veterinárky Christie Long vyplýva, že jed na potkany môže ohroziť aj psy. Látky nachádzajúce sa v jede sú v skutočnosti škodlivé nielen pre hlodavce, ale aj pre iné živočíšne druhy, psov nevynímajúc.
Prítomnosť hlodavcov trápi mnoho domácností. Myši a potkany hľadajú svoje útočisko v ľudských príbytkoch čoraz častejšie, predovšetkým v zime, no na to sa nespoliehajte. Nezastavia sa pred zaizolovanou fasádou, vedia využiť konštrukčné chyby v stavbe, no sú aj odborníkmi v prekĺznutí dnu, ak majú cestu do tepla a pohodlia otvorenú.
Okrem klasických nástrah mnoho ľudí používa v garážach alebo v okolí domu jed na potkany a myši. Často si však neuvedomia, že okrem pasce pre hlodavca pripravili nástrahu aj pre svojho psa. Okrem prvotného nebezpečenstva požitia jedu sa pes môže otráviť aj v prípade, že myš nájde a zje.
Hoci väčšina jedov na hlodavce má žiarivé farby, pach je veľmi intenzívny a psom drobné „guličky“ pripomínajú granule alebo inú chutnú maškrtu. Väčšina komerčne dostupných jedov obsahuje niekoľko rôznych chemických látok. Ide o antikoagulačné rodenticídy, ktoré znižujú
zrážanlivosť krvi a bránia fungovaniu vitamínu K. Ten je nevyhnutný pre syntézu protrombínu, ktorý je potrebný na zrážanie krvi a okrem toho podporuje správnu funkciu pečene.
Psí organizmus je zložitý systém. V prípade požitia jedu na hlodavce sa nemusí poškodenie dostaviť hneď. Toxické látky narušujú vnútorný systém organizmu, poškodzuje orgány a krv nie je schopná zrážanlivosti. Silné vnútorné krvácanie majiteľ často ani nespozoruje, pretože prejavy nie sú viditeľné. Dochádza však k hromadeniu krvi do telových dutín, ako je hrudník a brucho.
Prejavy otravy
Medzi prejavy otravy patrí:
• slabosť a otupenosť zvieraťa
• ďasná sú bledé
• nechutenstvo
• krv v stolici, v moči, krvácanie z nosa
Čo robiť, keď pes zožral otravu na potkany?
Ak máte preto podozrenie, že pes požil jed na potkany v priebehu poslednej hodiny, resp. dvoch, okamžite vyvolajte vracanie aplikáciou slanej vody, riedeného 1,5 % peroxidu vodíka alebo injekčne u veterinára. Okrem toho psovi treba podať čierne uhlie na redukciu vstrebávania potravy obsahujúcej jed a neváhajte s návštevou veterinárneho lekára. Ten nasadí protijed, ktorým je v prípade týchto jedov vitamín K. Po ukončení liečby veterinár vykoná krvný test a skontroluje zrážanlivosť krvi.
Ak máte domácich miláčikov, no zároveň bojujete s neželanými hlodavcami, držte jed mimo dosah domácich zvierat. Existuje viacero spôsobov minimalizovať nebezpečenstvo otravy psa. Jedy možno aplikovať do krabíc, resp. na to určených debničiek, do ktorých je vytvorený otvor vo veľkosti hlodavca. Samozrejme, pokiaľ sa váš štvornohý miláčik rád túla na voľno, odporúčame použiť inú menej životu nebezpečnú techniku likvidácie hlodavcov.
© psisvet.sk
Komentárov
Dobry vecer, ospravedlnujeme sa za neskorsiu odpoved.
Vo vasom pripade by sme urychlene iba odporucili navstevu veterinara. Skuste prip. navstivit ineho, resp. navstivte veterinarnu pohotovost, kde psikovi pomozu. V prvom rade by bolo najlepsie zistit, o aku otravu ide a nasledne nasadit liecbu. Veterinar urcite vie, co robi.
Nadej vsak na uzdravenie vzdy existuje a drzime psikovi palce!!!
ako sme uviedli v nasom clanku, po poziti jedu je vo vacsine pripadov velmi dolezite, aby sa u psika vyvolalo vracanie. Takto sa mu z tela dostane co najviac jedu z tela von. Po zvracani mozno podat aj zivocisne uhlie, aby sa co najviac jedu naviazalo na nosic a nepreniklo do organizmu. Uviedli ste, ze ste so psikom ihned navstivili veterianra, co je velmi dobre a urcite to velmi pomohlo celemu pripadu.
Predpokladame, ze ste vsetky kroky konzultovali s veterinarnym lekarom a injekcie, ktore psikovi pichol obsahovali pravdepodobne protijed. Momentalne je všetko uz len na veterinarovi a organizme Vasho psika. Odporucame psika pozorovať a kazdu zmenu okamzite konzultovat a riesit s veterinarom. Ak mate podozrenie, ze sa stav psiika nezlepsuje, navstivte pohotovst alebo ineho veterinara.
Na podporu chuti do jedla existuju rozne vyzivove doplnky, no psik je pravdepodobne teraz po narocnom dni vysileny a zo zvracania moze mat podrazdeny zaludok. Pre mlady organizmus islo o velky zasah. Urcite by mal dostavat dietnu stravu, resp. existuju specialne krmiva a konzervy, ktore Vam bude vediet odporucit veterinar.
Drzime palce, nech vsetko dopadne dobre.