Spravodajstvo
Smiley, slepý psík, pomáha deťom v núdzi
- Podrobnosti
- Kategória: Spravodajstvo
- Uverejnené piatok, 20. marec 2015, 14:19
- Napísal: Redakcia
Zoznámte sa so Smileym. Dvanásťročný zlatý retriever sa narodil bez očí a s dwarfizmom. Je menší, má však väčšiu hlavu a keď stojí, labky má vykrivené. Jeho vzrast a hendikep mu však nebráni v tom, aby pomáhal ostatným.
Smiley je certifikovaný terapeutický pes, ktorý robí svojmu plemenu dobré meno. Navštevuje pacientov, opatrovateľské domovy, školy a dokonca aj miestnu knižnicu v rodnom meste Stouffville (Ontario), kde pomáha deťom v núdzi.
"Snažíme sa s ním pomáhať," vraví jeho 42-ročná majiteľka Joanne George. "Poznám ho od narodenia a je to pes, ktorý tu bude síce krátko, no chcem sa o jeho prednosti čo najviac podeliť s ostatnými."
Bývalá veterinárna technička zachránila Smileyho takmer pred desiatimi rokmi z chovateľskej stanice v malom mestečku v Ontáriu. Stanica sa stala predmetom vyšetrovania, nakoľko miestni mali podozrenie z množenia psov. Georgová spolu s kolegyňou mali chovateľskú stanicu prezrieť a uspať až 20 psov, ktoré by boli v zlom zdravotnom stave a vyžadovali by si zvýšenú lekársku starostlivosť.

"V stodole sme našli 85 psov," spomína. „Podarilo sa nám tam vstúpiť až na piatykrát, ten smrad bol neznesiteľný."
Georgeová zachránila tucet psov, jej kolegyňa zachránila zvyšných osem. Aj napriek rozkazu ich nedokázali uspať. Zvieratá inzerovali na miestnej veterinárnej klinike a okrem jedného sa podarilo nájsť nový domov všetkým. Nikto si však nechcel zobrať Smileyho, ktorý mal vtedy už dva roky.
"Bol nervózny a mal obavy odísť do novej rodiny," napísala na svojom blogu. "Krčil sa pri každom zvuku a aj napriek tomu, že nemal oči, spozorovala som, ako reaguje. Jazvy na jeho tvári a ušiach mi prezradili veľa o tom, ako žil s toľkými psami v takých žalostných podmienkach."
Veterinárna technička strávila niekoľko mesiacov, no pre ustráchaného a hendikepovaného psíka sa jej nepodarilo nájsť vhodnú rodinu. "Nedokázala som pre neho nájsť ideálny domov. Všade sa mi to nepozdávalo a to som skúšala aspoň 1.000-krát, "povedala pre The Washington Post. "Potom som si však uvedomila jednu závažnú vec. Prečo mu hľadám domov, keď si ho vlastne chcem podvedome nechať," dodala. „A tak zostal so mnou."

Bývalá veterinárna technička, ktorá teraz sama trénuje psy, začala pracovať aj so Smileym. Ten začal žiť nanovo. Spočiatku ho brávala na návštevu k babičke, do neďalekého domova s opatrovateľskou službou. A tam si všimla, ako reaguje na ľudí. Tu sa cítil podľe jej slov dobre, a preto sa rozhodla ho vycvičiť ako terapeutického psa. „Spolu sme trénovali, no s temperamentom pre túto prácu sa musí pes narodiť. Niektoré veci sa nenaučí," vraví. „Od tej doby Smiley učí ľudí užiť si každý moment," dodáva.
Počas svojej týždennej návštevy v miestnej knižnici si Smiley sadol k autistickému dieťaťu, ktoré, sa nikdy nevedelo na čokoľvek sústrediť na viac ako pár minút. Počas čítania pre deti so špeciálnymi potrebami si dievča listovalo v obrázkovej knihe po boku so Smileym po dobu 30 minút, vraví Georgová. "Jej matka bola užasnutá, že sa tak dlho dokázala sústrediť," povedala.
Pred niekoľkými mesiacmi si preťažil chrbticu tesne nad chvostom. "Ako sa mu to stalo? Iróniou je, že chvost nadmerne používal. Nikdy sa mu totiž nezastaví a nadšene ním vrtí," povedala majiteľka.

Aj napriek tomu, že Smiley už zostarol a má už aj nejeden šedivý chlp, pomáha. "Neobracajte sa od záchrany psa, ktorý má špeciálne potreby," povedala. "Nezáleží na tom, odkiaľ pochádza a či je hendikepovaný. Aj tieto psy, rovnako ako Smiley, môžu robiť to, čo ktorýkoľvek iný pes," uzavrela.
© psisvet.sk