Spravodajstvo
Psy sú schopné sledovať ľudský pohľad
- Podrobnosti
- Kategória: Spravodajstvo
- Uverejnené streda, 01. júl 2015, 14:38
- Napísal: Redakcia
Najlepší priatelia človeka, psy, sú známe tým, že dokážu v rôznych situáciách vynikajúco čítať reč ľudského tela. Vedci sa doteraz nezaoberali otázkou, či psy dokážu sledovať ľudský pohľad. S novou štúdiou však prišli vedci z Výskumného ústavu Messerli pri Univerzite veterinárneho lekárstva vo Viedni. Výskumníci skúmali, ako je táto zručnosť psov ovplyvnená starnutím, návykmi a výcvikom. Podľa vedcov vplýva na psy iba jeden z týchto faktorov, a to výcvik. Výsledky vedci publikovali v magazíne Aminal Behaviour.
Vedci sa pokúšali zistiť, či dokážu ľudský pohľad sledovať primáty, domestikované kozy, vtáky, delfíny, tulene, korytnačky i vlky. Podľa vedcov by sledovanie ľudského pohľadu mohlo byť u psov iné. Podľa najnovších zistení dokážu psy sledovať ľudský pohľad k objektom ako sú potraviny alebo hračky. To, či dokážu sledovať aj iné vzdialené predmety, nebolo doteraz nikdy preukázané.

Lisa Wallis so svojimi kolegami už v minulosti zistili, či sa psy s touto schopnosťou rodia, alebo či ju ovplyvňujú iné faktory. Výskumníci sledovali 145 border kólií vo veku 6 mesiacov až 14 rokov. Ich cieľom bolo zistiť, či vek ovplyvňuje schopnosť psov sledovať ľudský pohľad.
Vek nehrá v sledovaní pohľadu žiadnu rolu
Vedci testovali dve skupiny psov s rozdielnou úrovňou výcviku a rôznym vekom. Experimentátor si mal najprv získať pozornosť psa. Následne v testovacej skupine otočil hlavu na dvere. V druhej, kontrolnej skupine sklonil hlavu a pozrel sa na zem. Zvieratá reagovali na ľudský pohľad bez ohľadu na vek. Vedci tak usudzujú, že vek nemá na reakcie psov žiaden vplyv.
Čo je za tým?
To, že zvieratá sledujú ľudský pohľad môže mať podľa vedcov dve možné príčiny. Jednou môže byť návyk. Psy s pribúdajúcim vekom sa stávajú často imúnne voči pohľadom človeka, pretože ako starnú, sú často vystavené ľudským pohľadom počas svojho života a pomaly prestávajú na pohľad reagovať. Ďalším dôvodom by mohol byť tréning, ako je poslušnosť, obratnosť a učenie sa rôznych trikov, kedy psovod potrebuje mať so psom čo najlepší očný kontakt. V tomto prípade totiž pes sleduje psovoda, čaká na povely a ignoruje rušivé vplyvy.

Počas výskumu sa experimentátor v hlavnej skupine zameral na intenzívny tréning očného kontaktu. V druhej skupine sa zas psy museli labkou dotknúť tenisovej lopty. Pri tomto cvičení neudržiavali so psovodom očný kontakt. Uvedenú kontrolnú skupinu zahrnuli vedci do výskumu, aby vylúčili akékoľvek vplyvy na zníženú reakciu zvierat vzhľadom na opakované vystavenie ľudskému pohľadu. Bezprostredne po týchto cvičeniach otestovali psy niekoľkými skúškami, aby zistili, či má krátkodobý tréning vplyv na správanie zvierat a či udržiavajú s človekom očný kontakt.
Tendencia psov nasledovať ľudský pohľad je ovplyvnená výcvikom pre očný kontakt
Vedci dospeli k záveru, že psy, ktoré sa v priebehu svojho života venujú intenzívnemu tréningu reagujú na zmenu ľudského pohľadu menej, než zvieratá, ktoré cvičia málo, alebo dokonca vôbec. Podobne tak reagovali zvieratá, ktoré sa podrobili krátkodobému tréningu, ktorý tiež zvýšil očný kontakt a psy tak prestali reagovať na zmenu smeru ľudského pohľadu.
Podľa autorov štúdie má výcvik silnejší vplyv na sledovanie človeka než starnutie alebo návyk. Zvieratá, ktoré dodržiavajú silný očný kontakt pri tréningu, nereagujú na zmenu, keď sa psovod pozrie inde. Stále sa s ním snažia udržiavať očný kontakt.
Vedci sa domnievajú, že uvedenú skutočnosť nemohli odhaliť predchádzajúce štúdie, ktoré používali pri pokusoch pohľady na dvere. Počas testov psy udržiavali so psovodom očný kontakt a menej sa pozerali na dvere, čo mohlo podľa nich budiť dojem, že v testoch sa im darí menej, než iným zvieratám.
Autorka štúdie sa však psov zastáva. "Od útleho veku majú psy s dverami vlastné skúsenosti, pretože žijú v ľudských domovoch. Naučili sa, že sa za nimi môžu ukrývať zaujímavé veci a majú pre nich teda osobitný sociálny význam pre psov ,"hovorí Lisa Wallis.
© psisvet.sk